Skuteczna windykacja należności i poszukiwanie majątku dłużników - trudny kawałek chleba

Biura detektywistyczne posiadają w swojej ofercie poszukiwanie majątku oraz windykację należności.

Wiele z nowych biur powstało na bazie firm windykacyjnych i takowe usługi przeważają w ich czynnościach.

Sam osobiście windykacją należności zajmuję się od 2004 roku i wiem, że to trudny kawałek chleba. Dlaczego? Bo Polacy nie lubią jak im ktoś każe płacić. Chętnie wezmą towar ale z zapłatą trudniej.

I proszę mi wierzyć, Ci dłużnicy, którym nie wyszedł biznes stanowią jakieś 5 % a reszta to zwykli oszuści i złodzieje, którzy żyją z niepłacenia.

Widziałem wielu taki, którzy żyli jak w bajce nie mając nic na siebie oprócz kilku milionów długu.
Widziałem wiele przekrętów ale także podziwiałem naiwność moich klientów, którzy nie weryfikowali swoich kontrahentów a Ci mieli spółki, gdzie kapitał wynosił 5 tys a siedziba to stara szopa.

Dziś nic się nie zmieniło. Dalej dłużnicy nie płacą i dalej mają pretensję, że ich się windykuje.

Taka pewna Pani, która "wisi" tylko 2 tys od pół roku skarży się, że firma źle przędzie a ona sama żyje tylko z 200 zł alimentów. Typowy dłużnik. Na pytanie a może warto firmę zamknąć jak nie przynosi korzyści odpowiada, że to tylko przejściowe problemy. Ja wiem, że firma działa dobrze a Pani myślała, że nikt się nią nie zajmie i dług przedawni się.

Windykacja należności to trudny kawałek chleba bo trzeba być odpornym na wyzwiska, na straszenie prokuraturą, GIODO, itp. Oczywiście, nie można grozić bo to karalne ale rozumiem klientów, którzy po wyczerpaniu wszystkich dostępnych prawem środków szukają "złych panów" do wymierzenia sprawiedliwości.

Wiele klientów pyta mnie czy jestem skuteczny. Uważam, że nie ma czegoś takiego jak skuteczna windykacja długów. Z prostej przyczyny. Nie da się wiele z nich zwindykować. Mimo wszystko trzeba dokładać wszelkich starań aby dług odzyskać. Ja zaczynam od poszukiwania wszelkich informacji o dłużniku. Po wyroku szukamy majątku dłużnika ale wielokrotnie nie ma czego szukać. Dlatego ważne też jest aby zweryfikować kontrahenta przed wydaniem towaru.

O windykacji należności napiszę jeszcze w innym poście.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.