Detektyw Zwolnienie z tajemnicy zawodowej postępowanie cywilne i karne.

Detektyw Zwolnienie z tajemnicy zawodowej - postępowanie cywilne i karne.

Na jednej z grup na portalu Facebook skupiającej profesjonalnych detektywów (jest też na niej Detektyw Kamiński z Piaseczna o którym pisaliśmy tutaj: https://prywatnydetektyw.blogspot.com/2019/04/detektyw-piaseczno-dariusz-kaminski.html

poruszony został problem tajemnicy zawodowej Prywatnego Detektywa

Jako, że nie wszyscy detektywi (nawet Ci z długoletnim stażem) dobrze orientują się w tej materii, to warto przytoczyć art 12 ustawy o usługach detektywistycznych:

Art. 12. usługi det.

                       Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej


1.
Detektyw jest obowiązany zachować w tajemnicy źródła informacji oraz okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość w trakcie wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 pojęcie usług detektywistycznych, ust. 1.
2.
Obowiązek zachowania tajemnicy ciąży na detektywie także po zaprzestaniu wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 pojęcie usług detektywistycznych, ust. 1.
3.
Detektyw może zostać zwolniony z zachowania tajemnicy na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego.

Powyższy artykuł w pełni określa kwestie tajemnicy zawodowej. 

Bardzo duży problem sprawia Detektywom ochrona tajemnicy zawodowej w przypadku postępowania cywilnego. 

Gdy wzywa ich na świadka klient to, że zeznają wszystko co im wiadomo, a co mają zrobić gdy wzywa ich ktoś inny a mają wiedzę bo działali dla kogoś jakiś czas temu?

Jeden z prywatnych detektywów uznał, że sąd cywilny zwalnia z tajemnicy, co jest oczywistym błędem. Sąd cywilny nie może zwolnić z tajemnicy zawodowej. 
W takich wypadku, detektyw może odmówić odpowiedzi jeśli uzna, że przez udzielenie odpowiedzi zdradziłby tajemnicę zawodową. 

Od wielu lat spotykam się z detektywami - były funkcjonariuszami, którzy wiedzę z zakresu prawa karnego i postępowania karnego mają bardzo dużą ale jeśli chodzi o prawo cywilne to błądzą we mgle. Tak więc warto szkolić się bo aktualna wiedza u Detektywa do podstawa - a może jestem w błędzie? 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.