Koronawirus a alimenty. Obniżenie alimentów koronawirus.

Koronawirus a alimenty. Obniżenie alimentów  z powodu koronawirusa.

Wybuch epidemii koronawirusa i obostrzenia w zakresie przemieszczania się spowodował, że wiele osób zaczęło tracić pracę. Upadło także wiele firm a wiele z nich zawiesiło swoją działalność. 

Warto zwrócić uwagę na poniższe statystki z centralnej ewidencji działalności gospodarczej:
Stan na 4 kwietnia jest jeszcze większy. 

Czy w takim przypadku, osoba zobowiązana do płacenia alimentów może przestać je płacić powołując się tylko na koronawirusa?

Nie. Nie ma na chwilę obecną żadnej ustawy czy rozporządzenia, która wstrzymywałaby płacenie alimentów. 

Co w takim razie zrobić, jeśli straciliśmy dochody  lub uległy one znacznemu zmniejszeniu?

W taki wypadku, jeśli nie uda nam się porozumieć z drugą stroną, należy wystąpić do sądu. 

Art. 138 Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że w "W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego"

Należy jednak pamiętać, że sąd będzie badał sprawę. Nie odbędzie się to z automatu, czyli proszę nie liczyć, że: utrata pracy = obniżenie alimentów/wygaszenie alimentów.

O wysokości alimentów decyduje bowiem nie tylko to jakie rodzić ma obecnie dochody, ale również to jakie są jego możliwości zarobkowe, jak też to jakie są potrzeby dziecka.

Jeśli właściwie udowodnimy spadek dochodów lub ich brak w związku z epidemią, to prawdopodobnie sąd obniży alimenty ale tylko do kwoty niezbędnej do zapewnienia dziecku priorytetowych potrzeb. Wiadome jest, że stan epidemii prawdopodobnie będzie trwał do końca czerwca a więc z kosztów utrzymania dziecka odchodzą płatności na zajęcia dodatkowe. 

Co ważne, Sąd będzie badał, czy utrata dochodów ma charakter trwały. Jak do tego podejdą Sądy to trudno mi na chwilę obecną konkretnie wskazać. Wiadomo, że za dwa-trzy miesiące stan epidemii ustąpi ale czy zobowiązanemu uda się tak szybko znaleźć pracy, kiedy wiele firm zamknęło swoją działalność? Czy uda się szybko odbudować firmę ? Już wiadomo, że bezrobocie wzrośnie. 
Z takimi pytania będzie się musiał zmierzyć Sąd. To trudne zadanie.

W kwestiach dowodów na potwierdzenie faktów utraty dochodów, to w mojej opinii nie wystarczy tylko wskazać Sądowi, że "dostałem wypowiedzenie" czy też "zamknąłem działalność". To trochę za mało. Myślę, że sąd będzie badał jaką pomoc uzyskaliśmy od instytucji Państwowych oraz czy firmy, typu np: banki  wsparły nas obniżeniem/wstrzymaniem płatności. Liczą się także nasze dochody przed wybuchem epidemii, bo być może któryś Sąd postanowi, że dochody zobowiązanego do płacenia alimentów były tak wysokie, że mógł odłożyć kwotę, która zabezpieczenia jego różne zobowiązania, w tym także alimentacyjne. 

Składając pozew warto od razu  umieścić wniosek o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania procesu . Być może uda się, aby już w trakcie trwania postępowania sądowego była możliwość  płacenia niższej kwoty alimentów.

Patrząc z drugiej strony, warto aby opiekunowie dzieci, przy których one zostały, zbierały dowody na wydatki poniesione na jedzenie, leki itp artykułu - to pomoże wykazać ile na daną chwilę potrzebują na te własnie podstawowe zapewnienie egzystencji. 
Dla zobowiązanych do płacenia alimentów, warto przypomnieć, że przecież, pozostanie dziecka w domu nie kończy edukacji. Wiele samotnych matek musiało kupić dodatkowy komputer do zdalnej nauki. Wiele także wykupiło dzieciom internetowe lekcja, np: języków obcych. 

Chciałem napisać, że liczę na to, że strony będą w stanie porozumieć się. Przecież wybuch epidemii to stan, który trudno przewidzieć i każdemu z nas jest ciężko. 
Jednak wiem, że gdyby małżonkowie czy też rodzicie dzieci, tak łatwo dochodzili do porozumienia, to Detektyw, Prawnicy i Sądy nie miałyby sensu istnienia. 

Już teraz mam telefony z zapytaniem o usługę detektywistyczną, która ma wykazać, że zwolnienie danej osoby z pracy miało tylko charakter pozorny a ona faktycznie dalej pracuje. 
Wiem, że niektórzy pracodawcy tak postępują. Czy ich za to winić? Nie wiem. Ratują się jak mogą. Teraz prawie każdy walczy o przetrwanie. Z drugiej strony, wiem, że taki pracownik, mimo otrzymywania faktycznych dochodów (pracując bez umowy) zaraz złoży pozew o obniżenie alimentów. 

W razie konieczności zdobycia dowodów na wykazanie, że mąż czy tez żona nadal pracuje, proszę o kontakt telefoniczny.

Zapraszam 
Krzysztof Matyszczak
Prywatny Detektyw
tel 502 492 132, email: detektyw502492132@gmail.com
-----
www.dowody-zdrady.eu - Prywatni Detektywi - Specjaliści od Zdrad
https://dowody-zdrady.blogspot.com/ Blog - Detektyw Dowody na Zdradę
------
www.kobieta-detektyw.waw.pl - Kobieta Detektyw/Kobiece Biuro Detektywistyczne
https://specjalistki-od-zdrad.blogspot.com/ - Blog Agencji Detektywistycznej FEMINA

Od 2006 r wykonujemy profesjonalne usługi detektywistyczne. 
Nasi pracownicy to nie tylko Prywatni Detektywi ale także prawnicy i specjaliści z różnych dziedzin, w tym z zakresu sprzętu detektywistycznego. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.