Dzieci a internet - moja refleksja jako detektywa po ostatnich ustaleniach.

Parę dni temu na zlecenie mojego klienta, zainstalowaliśmy w jego komputerze, z którego korzysta też jego niespełna 14 córka i żona program szpiegujący wszelkie na nim działania.

Oczywiście instalacja oprogramowania nie pociąga wobec nas żadnych reperkucji prawnych (dlaczego? nie napiszę, żeby konkurencja za szybko się nie uczyła :) )

Program miał potwierdzić "brzydkie" kontakty żony klienta z pewnym panem a wyszło co innego.

Okazało się, że córka klienta rozbiera się przed kamerą i oglądają ją niewiele starsi ale już pełnoletni mężczyźni robiąc pewne rzeczy przy jej pokazie.

Szok dla mojego klienta bardzo duży bo córka nie stwarzała nigdy kłopotów - dobrze sie uczy, itp.

Co w takiej sytuacji? Cholernie trudno dać konkretną odpowiedż. Na pewno nie warto od razu robić awanturę. Może warto ochłonąć i zastanowić się jakie są przyczyny takiego zachowania dziecka.
Może jednak jest w nas dorosłych coś co powoduje problemy?

Mimo wszystko warto kontrolować dzieci.


Komentarze

 1. To jest obecnie strasznie duży problem. Osobiście znam nastolatka - nieletniego, który udziela się w podobny sposób na czatach gejowskich, także za kasę. To w dzisiejszych czasach duży problem, gdzie pornografia i erotyzm atakuje nas ze wszystkich stron, a rodzice nie potrafią umiejętnie przed nią chronić swoich dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Detektyw nie może instalować szpiegującego oprogramowania na komputerze. Słowo "zainstalowaliśmy" powinno być zastąpione w artykule, cyt. "zleceniodawca sam zainstalował program", który detektyw użyczył mu na ogólnych cywilno - prawnych zasadach (umowa). Natomiast jeśli chodzi o uzyskany materiał z rzutu ekranu, to właściciel komputera - zleceniodawca, powinien zgłosić to organom ścigania (chodzi o tych Panów zachowanie). Podstawa art. 304 kpk.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Detektyw może zainstalować oprogramowania. Nie moge napisać w jakich okolicznościach, itp bo tak jak wspomniałem nie chcę aż tak bardzo uczyć mojej konkurencji.
  O instalowaniu oprogramowania wspominam także w mojej pracy dyplomowej na studiach prawniczych pt. "Odpowiedzialność karna prywatnego detektywa", którą kiedyś pewnie opublikuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, art. 7 oraz po części art. 2 ustawy o usługach detektywistycznych zabraniają detektywowi stosowanie tzw. metod zarezerwowanych dla innych organów. O tym wspomniał również w swoim wyroku Sąd Najwyższy czytaj http://prawo.rp.pl/artykul/1068568.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście, wskazane przez Pana art. u.u.d. jaknajbardziej wskazują, czego nie wolno stosować detektywowi. Proszę jednak zastanowić się, czy stosowanie "szpiega komputerowego" jest w katalogu metod zarezerwowanych dla zastrzeżonych organów. To jedno a drugie to kwestia zabezpieczenia się prawnego detektywa przed instalacją. Na pewno, nie popełnia przestępstwa detektyw, który instaluje oprogramowanie w komputerze należącym do właściciela i za jego zgodą. Co do przytoczonego przez Pana orzeczenia SN, to jest mi ono jaknajbardziej znane. Omawiana w nim jest kwestia użycia lokalizatora gps do śledzenia auta.
  Postanowienie Sądu Najwyższego opatrzone sygnaturą akt I KZP 17/13 dotyczyło zagadnienia prawnego zasadniczej wykładni ustawy:
  Czy zainstalowanie w pojeździe osoby będącej przedmiotem zlecenia detektywi-stycznego urządzenia GPS związanego z obserwacją osoby jest czynnością dopuszczalną w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110), czy też jest czynnością operacyjno-rozpoznawczą przewidzianą w art. 7 wymienionej ustawy zastrzeżoną dla innych upoważnionych or-ganów? .
  W sprawie chodziło o założenie przez prywatnego detektywa Wojciecha K. lokalizatora gps w aucie kobiety, na zlecenie męża chcącego zdobyć dowód niewierności żony. Kobieta odkryła urządzenie i wniosła do prokuratury o śledztwo. Ponieważ prokuratura umorzyła je, kobieta wytoczyła prywatny proces karny detektywowi. W maju br. Sąd Rejonowy w Olecku uniewinnił K. Kobieta złożyła apelację; podczas jej badania Sąd Okręgowy zadał pytanie SN
  SN odmówił odpowiedzi w formie uchwały, bo uznał, że prywatnego aktu oskarżenia w całej sprawie nie sporządził adwokat (co jest wymogiem prawa), wobec czego postępowania takie nie może się toczyć. Ponadto SN nabrał wątpliwości, czy kobieta mogła w ogóle być pokrzywdzoną w całej sprawie–co dawało jej prawo do złożenia aktu oskarżenia.
  Mimo odmowy, SN podjął się próby oceny prawnej użycia lokalizatora gps.
  Sąd Najwyższy stwierdził:
  „Podsumowując trzeba stwierdzić, że czynności operacyjno-rozpoznawcze zastrzeżone dla upoważnionych organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów, w rozumieniu art. 45 w zw. z art. 7 u.u.d, to takie czynności operacyjno-rozpoznawcze, które wprost wymienione przez ustawodawcę w ustawach i dla których określił on prze-słanki warunkujące ich podjęcie przez te organy i instytucje.
  Wobec powyższego, przy rozstrzyganiu czy czynność posłużenia się lokalizato-rem gps, której w ramach wykonywania usług detektywistycznych podjął się oskarżony, należy do jednej z zastrzeżonych (w powyższym rozumieniu) dla organów państwa czynności operacyjno-rozpoznawczych, a w szczególności, czy stanowi kontrolę opera-cyjną trzeba mieć na uwadze dyspozycję art. 19 ust. 6 pkt 3 ustawy o Policji zastrzega-jącego stosowanie środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób nie-jawnym informacji i dowodów oraz utrwalanie dla Policji przy spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 19 cyt. ustawy umożliwiających.
  Art. 19 ust. 6 pk 3 ustawy o Policji stanowi:
  „ Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:
  3) stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicz-nych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych”
  Uchwała trzech sędziów SN wiąże sąd, który zadał pytanie prawne; inne sądy mogą ją brać pod uwagę, choć nie muszą. Stanowisko SN niewyrażone w formie uchwały, tak jak w tej sprawie, jest tylko jednym z poglądów prawnych. Dopiero wpi-sanie danej uchwały SN do księgi zasad prawnych wiąże wszystkie składy SN co do konkretnego zagadnienia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Szanowni Państwo, komentarze obraźliwe, lub próba promocji usług, itp będą usuwane.

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.