Detektyw i odebranie dziecka matce lub ojcu.


     Często zgłaszają się do mnie klienci, którzy mają zastrzeżenia do byłej żony w kwestii opieki nad ich wspólnym dzieckiem. Padają przypuszczenia, że "ona się puszcza", "jest psychiczna", "bije dziecko" czy też "pije" bądź ćpa. 

     Do powyższych rewelacji podchodzę z dystansem. Trudno mi ocenić, czy ojciec dziecka faktycznie ma podstawy tak sądzić, czy też w taki sposób stara się oczernić swoją byłą żonę aby odebrać jej dziecko.

     Jak może w takiej sprawie pomóc detektyw? Możliwości prywatnych detektywów są mocno ograniczone. Dlaczego? Otóż, wiele rzeczy przecież dzieje się za zamkniętymi drzwiami w prywatnym mieszkaniu. Wielu detektywów obiecuje, że założy podsłuchy, mini kamery czy dronem będzie krążył przy oknach. To bajki. Ja mogę wyposażyć klienta w podsłuch czy ukryty rejestrator rozmów (pomijam fakt legalności użycia sprzętu detektywistycznego) ale sam nie założę podsłuchu, raz bo jest to technicznie mega trudne (w filmach robią to detektywi przebrani za hydraulików) a po drugie co chyba najważniejsze, detektyw nie może tego robić. 

     Więc co może detektyw w takiej sprawie? Głównie to doradzić i pokierować klienta co może de facto uzyskać korzystając z pomocy adwokatów, psychologów czy pracowników ośrodków pomocy społecznej - tu jednak jest potrzebne obeznanie prawne. Ja takowe posiadam więc wiem jakie wskazać rozwiązania. 

     Ponad to, prywatny detektyw może obserwować byłą żonę ja zachowuje się podczas wyjść z dzieckiem. Może także obserwować ją samą czy nadużywa alkoholu. Z tym alkoholem to nie jest tak, że jak wypije podczas sobotniego wyjścia ze znajomymi to trzeba od razu ją wpędzać do lochu na kilka. Tu chodzi o systematyczne picie. 

    Kwestie psychiczne to zadanie dla biegłych psychologów/psychiatrów. 

    Każdemu ojcu daję jednak zawsze jedną radę. Wg mnie bardzo ważną. Otóż, radzę im żeby zwiększyli zakres opieki nad dzieckiem, żeby nie spędzali z nim czasu tylko co drugą sobotę jak sąd nakazał ale żeby czynili to także w trakcie tygodnia. Np:, ciekawym rozwiązaniem jest sytuacja gdy ojciec dziecka odbiera dziecko ze szkoły we wtorek i czwartek, odrabia z nim lekcje, przygotowuje kolacje. Lub inna sytuacja, gdy ojciec dziecka w tygodniu zawozi dziecko na zajęcia poza lekcyjne. Super sprawą jest także sytuacja gdy zajmuje się synem podczas jego zachorowania - przecież nie tylko była żona musi być obarczona braniem zwolnienia z tego tytułu. Nie wspomnę już o wizytach na wywiadówkach. Ojciec ma do tego prawo. 

    Wiem, wiem, za powyższe wielu ojców nazwało by mnie w niezbyt cenzuralny sposób. Nic nie poradzę. Taki mam sposób myślenia. Powyższe proponuję także moim klientko, które zazwyczaj stanowczo twierdzą, że za to, że mnie zdradził to dziecko zobaczy raz na dwa tygodnie. Chcecie go ukarać? To w porozumieniu opiekuńczo-wychowawczym ustalcie to co napisałem. Jak myślicie, która kochanka wytrzyma to, że jej partner spędza tak dużo czasu ze swoimi dziećmi? Po jakimś czasie pojawi się pytanie: "albo ja albo Twoje dzieci"

    Czy jako detektyw zajmuję się siłowym odbiorem dzieci? Nie. Takich zleceń detektywistycznych nie przyjmuję. Nawet gdy matka czy ojciec przetrzymuje dziecko bezprawnie. Mogę jedynie starać się wyśledzić gdzie zostało ukryte ale nie odbieram. Od tego mamy organy państwa. 

    Poniżej prezentuje 9 powodów, za które w Polsce można odebrać dziecko.

1. Choroba psychiczna

Jeśli dziecko wychowywane jest przez rodzica, u którego zdiagnozowano trwałą chorobę psychiczną (na przykład schizofrenię, psychozę, głęboką depresję), zostanie ono odebrane. W takiej sytuacji mama lub tata nie jest w stanie należycie zaopiekować się swoim potomkiem, nie zaspokoi jego potrzeb, a nawet może stanowić dla niego zagrożenie.

2. Uzależnienie

Dziecko zostanie odebrane także w sytuacji, gdy rodzic sprawujący nad nim opiekę cierpi na uzależnienie – od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu. Nałogi uniemożliwiają zajmowanie się małymi domownikami w sposób należyty, a także sprawiają, że zostają im przekazane szkodliwe wzorce zachowania.

3. Długotrwała choroba

Rodzic, który cierpi na przewlekłą chorę uniemożliwiającą mu normalne funkcjonowanie, na przykład w znaczący sposób utrudniającą poruszanie się lub wymagającą regularnego przebywania w szpitalu również może nie zaspokajać potrzeb swojego dziecka. W takiej sytuacji to sąd decyduje, czy konieczne jest jego odebranie.

4. Więzienie

Gdy rodzic zostaje skazany i musi obyć karę w więzieniu zwykle automatycznie traci władzę rodzicielską, a dzieci zostają przeniesione do rodziny zastępczej lub najbliższych krewnych. W tym przypadku prawo do opieki nad potomkami można odzyskać po wyjściu na wolność.

5. Przemoc fizyczna i psychiczna

W rodzinie, w której wobec dzieci stosuje się kary cielesne (bicie, szarpanie, popychanie, klapsy), gdzie musi ono wysłuchiwać krzyków, wyzwisk czy gróźb ze strony mamy lub taty również zachodzą przesłanki do tego, by zainterweniował sąd. Interwencja może być natychmiastowa, bez prawomocnego wyroku, jeśli istnieje podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. W takiej sytuacji pracownik społeczny może w ramach interwencji zabrać małoletniego z domu i umieścić go u najbliższych krewnych lub w rodzinie zastępczej, a następnie złożyć wniosek do sądu.

6. Zmuszanie dziecka do pracy

Nie chodzi tu oczywiście o wynoszenie śmieci, sprzątanie pokoju czy opróżnianie zmywarki, jak również o pracę dorywczą, którą dziecko podejmuje z własnej woli, by samodzielnie uskładać pieniądze na coś, o czym marzą. Zmuszanie do pracy będące niezgodne z prawem i skutkujące odebraniem dziecka polega na wyzyskiwaniu, narzucaniu wysiłku ponad siły dziecka po to, by na przykład zarobić na alkohol dla rodziców.

7. Nakłanianie dziecka do przestępstwa lub prostytucji

Dziecko zostanie zabrane z domu, jeśli będzie ono namawiane lub zmuszane do łamania prawa, na przykład kradzieży kieszonkowej lub wynoszenia produktów ze sklepu. Tym samym skutkować będzie nakłanianie do prostytucji.

8. Rażące zaniedbywanie obowiązków

Stosowne władze mogą odebrać dziecko rodzicom, którzy nie spełniają swojej roli. Nie zaspokają podstawowywych potrzeb potomka – głodzą go, pozostawiają samego w domu na długi czas, pozwalają mu nadużywać alkoholu czy narkotyków oraz tolerują fakt, że prowadzi on działalność przestępczą.

9. Rozwiązłość rodzica

Przesłanką do odebrania dziecka może być także rozwiązły styl życia rodzica, na przykład regularne sprowadzanie do domu nowych kochanków. W praktyce ta przesłanka rzadko jest wystarczająca do tego, by pozbawić matkę lub ojca władzy rodzicielskiej.

Ciekawy link w temacie odebrania dzieci matce:W razie pytań zapraszam do kontaktu: detektyw502492132@gmail.com, tel 502 492 132Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.