Uwaga na wyłudzenia na Blika przez Messengera - Detektyw Warszawa

 Uwaga na wyłudzenia na Blika przez Messengera  

Detektyw Warszawa, tel 502 492 132, e-mail: detektyw502492132@gmail.com

Na Facebooku i Messengerze bryluje obecnie sposób oszustwa - wyłudzanie kodów lub zlecanie płatności Blikiem

Źródło: BLIK

Najczęściej przestępcy piszą w taki sposób:

Źródło: Na Temat

Żyjemy w takich czasach, że cyberprzestępczość ma się świetnie i mimo prób blokowania takich wyłudzeń, powstają nowe. 

Co pomoże nam ustrzec się przed takimi przestępcami. Trzeźwy umysł i sprawdzanie informacji/próśb naszych znajomych o jakiekolwiek pożyczki czy szybkie przelewy. 
Oczywiście łatwo powiedzieć - mamy znajomych, którym od razu pożyczymy, bo ich lubimy i jesteśmy chętni do pomocy. I to przestępcy wykorzystują. 


Jak chronić się przed wyłudzeniami na Facebook czy Messengerze?

„Naczelną kwestią jest zasada ograniczonego zaufania. I możemy rozwijać ją na zasady praktyczne. Kiedy pewne sygnały mówią, że ktoś lub coś może nam nie do końca pasować - czy jest to jakaś super okazja w ecommerce, czy osoba, której nigdy byśmy nie podejrzewali, że będzie się z nami kontaktować w sprawach finansowych poprzez takie kanały komunikacji jak Messenger i wreszcie SMSy, które są zupełnie niezwiązane z usługą, którą zawarliśmy – po prostu nie autoryzujmy płatności”.

Pierwszą zasadą praktyczną, która powinna stać się naszym dobrym nawykiem, jest stosowanie mocnych haseł i podwójnego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z naszą tożsamością - czy to będzie rachunek bankowy, czy w mediach społecznościowych. Brak silnego uwierzytelniania jest kluczem do przejmowania kont w mediach społecznościowych. Zacznijmy od siebie - to jest pierwszy duży krok, a jeśli namówimy znajomych to liczba osób, których konta są przejmowane i wykorzystywane do oszusta będzie malała lawinowo”. 

Drugą zasadą praktyczną jest stosowanie oprogramowania antywirusowego. W obecnych czasach nie jest to tylko oprogramowanie, które szuka wirusów, ale analizuje odwiedzane przez nas strony i pomaga nam w wykryciu czy nie weszliśmy na fałszywą stronę banku czy sklepu. Użytkownicy nie mają w zwyczaju sprawdzać certyfikatów, na co dzień >Kowalski< po prostu tego nie robi. Warto podkreślić, że oszuści też sporo się nauczyli i teraz na pierwszy rzut oka trudno jest ocenić autentyczność strony. Idąc dalej - nie wierzmy wszelkim okazjom, im coś jest bardziej okazyjne tym powinno być dla nas bardziej podejrzane”.

Następna zasada to nie klikać - nie klikać bezmyślnie. Bo robiąc to możemy wylądować w miejscach, których nie zamierzaliśmy odwiedzić - możemy się znaleźć na fałszywych stronach, sklepach czy niechcący pobrać szkodliwe oprogramowanie, które zacznie sobie działać w tle. Czyli nie klikać! Nie klikać w załączniki do maili, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności skąd one pochodzą i co zawierają”.

„Na ślepo najlepiej niczego nie rozsyłać pośród znajomych. Przeróżne łańcuszki wciąż krążą w sieci więc poza tym, że sami możemy dać się oszukać to jeszcze możemy spowodować, że nasi znajomi, którzy otrzymają korespondencję od nas podejdą z większym zaufaniem do tej korespondencji i też dadzą się nabrać” - wyliczył Stępień.

Zasady niby proste i wszystkim znane - ale zabrzmiało groźnie. „Tak poza tymi zasadami, to po prostu warto korzystać z elektronicznych metod płatności, bo one są generalnie dużo bardziej bezpieczne niż wcześniej używane instrumenty płatnicze, które są daleko za nowoczesnymi metodami płatniczymi. Każdy przecież już wie, że dziś o wiele trudniej jest okraść bank, niż nasze mieszkanie i dlatego to tam lepiej trzymać pieniądze.” – dodał ekspert w ramach podsumowania.

Źródło:
https://cyberdefence24.pl/sposob-na-blika-nie-to-bardziej-sposob-na-znajomego-z-facebooka

Włamali mi się na moje konto na portalu Facebook lub na Messengera, co zrobić ?

  1. Zmień hasło za pomocą adresu e-mail przy pomocy dedykowanego narzędzia: facebook.com/hacked
  2. Zaloguj się ponownie na swoim koncie.
  3. Usuń wszystkie podejrzane logowania z aktywnych sesji.
  4. Zmień hasło.
  5. Ustaw dwuetapową weryfikację SMS.

Czy oszustwo metodą na znajomego poprzez wyłudzenie płatności BLIK zgłaszać na policję ?
Tak, można to zrobić bo de facto do końca nie wiadomo jakie informacje o nas zdobył przestępca.
Nie można nastawiać się na szybkie złapanie oszustwa ale nasze zeznania mogą pomóc w prowadzonych postępowaniach. 

Lubuskiej Policji udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, stojącą za oszustwami dokonywanymi sposobem "na BLIK". Tymczasowo aresztowano 7 osób, które oszukiwały w ten sposób od stycznia 2019 roku do maja 2020 roku. Postawiono im ponad 200 zarzutów.
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/oszustwo-na-blik-a-policja-rozbila-niebezpieczna-grupe-cyberprzestepcow/evtlrv2 

Wrocław. Oszustwa z wykorzystaniem Blika mają się dobrze. 20-latek w rękach policji

Niestety, przybywa oszustw z wykorzystaniem usługi Blik, która pozwala na szybki transfer pieniędzy. Policja z Wrocławia zatrzymała 20-latka ze Szczecina, który dokonał oszustw na kwotę co najmniej 120 tys. zł.
https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-oszustwa-z-wykorzystaniem-blika-maja-sie-dobrze-20-latek-w-rekach-policji-6563806178179584a
Detektyw Krzysztof Matyszczak
www.prywatnydetektyw.waw.pl

Współpracuję z www.kobieta-detektyw.waw.pl

Tworzę grupę Detektywi - Dowody Zdrady
www.dowody-zdrady.eu

Komentarze

Prześlij komentarz

Szanowni Państwo, komentarze obraźliwe, lub próba promocji usług, itp będą usuwane.

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.