Detektyw Oszust. Pseudodetektywi i naciągacze. Jak wybrać Detektywa.

 Detektyw Oszust. Pseudodetektywi i naciągacze. Jak wybrać Detektywa?

Mimo obecnej łatwości w uzyskaniu licencji prywatnego detektywa oraz uzyskania wpisu do rejestru firm detektywistycznych prowadzonego przez MSWiA, w dalszym ciągu trafią się psudodetektywi oszuści bez licencji lub Detektywi, którzy nie uzyskują wpisu wykonując nielegalne usługi detektywistyczne.

Ile jest Detektywów oszustów w Warszawie a ile w innym dużym mieście, jak Wrocław, Katowice, Gdańsk, Poznań ?

Trudno to zweryfikować. Dopiero po jakimś czasie oszukany klient dowiaduje się, że pracował dla niego "ukryty" Prywatny Detektyw, który działał tak skrycie, że po wzięciu pieniędzy nie można już go znaleźć a jak się go znajdzie to straszy, że powie mężowi klientki, że żona zlecała jego obserwację !!!

Zgodnie z polską ustawą o usługach detektywistycznych należy posiada licencję Prywatnego Detektywa. Firma detektywistyczna musi posiadać wpis. 

Wymagania na licencję oraz w kwestii wpisu to spełnienie wymagań ustawodawcy co do kontroli na prywatnym sektorem takich usług w Polsce. Może niezbyt udolnie ale ustawodawca także nakłada nacisk aby klient biura detektywistycznego chociaż w minimalnym stopniu był otoczony opieką, przy podejmowaniu współpracy z Detektywem.

Podając przykład, warto zauważyć, że w Skierniewicach jest pewna polska spółka, której nazwa oraz oferta na stronie internetowej wyraźnie wskazuje, że jest to Agencja Detektywistyczna. Otóż, firma ta nie ma wpisu, mimo, że istnieje od 2019 r. Z informacji od MSWiA wynika, że złożyli wniosek o wpis ale otrzymali wezwanie do uzupełnienia braków, czego nie uczynili.

Co to może oznaczać? Np:, właściciel nie ma polskiej licencji Detektywa (bo nie wyrobił sobie, lub był karany i jej nie może posiada), jest wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego, był karany, nie chce wydać kilku złotych na OC, itd

Wymogi są opisane tutaj:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_375-wpis-do-rejestru-detektywow


Przedsiębiorca może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych, jeżeli:

1) posiada licencję:

a) przedsiębiorca lub ustanowiony przez niego pełnomocnik - w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną,

b) co najmniej jedna osoba uprawniona do reprezentowania przedsiębiorcy lub pełnomocnik ustanowiony przez przedsiębiorcę do kierowania działalnością detektywistyczną - w przypadku przedsiębiorcy niebędącego osobą fizyczną,

2) nie jest wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego,

3) osoby nieposiadające licencji, wchodzące w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy oraz ustanowieni przez ten organ prokurenci oraz przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie byli karani za przestępstwa umyślne lub umyślne przestępstwa skarbowe,

4) zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa.

Co jeszcze ? Dlaczego nie uzyskują wpisu niektórzy Detektywi ?
Otóż, MSWIA ma taką firmę w bazie i może ją  skontrolować. My takową kontrolę przeszliśmy i wiemy jak bardzo jest drobiazgowa. Gdy nie ma nas w bazie, to także nie musimy prowadzić wymaganą ustawą dokumentację klientów, podpisanych umów i opis ich realizacji.

      Jak sprawdzić detektywa, agencję detektywistyczną? Jak zweryfikować biuro detektywistyczne?

Polecam wpis na blogu DETEKTYWI Warszawa DOWODY ZDRADY


Wskazujemy jak zweryfikować, czy agencja detektywistyczna działa legalnie, i jak zabezpieczyć się przed Detektywami oszustami, czy też nielegalnymi biurami detektywistycznymi,

I. Przed wizytą w biurze detektywistycznym zadzwoń i zapytaj o możliwości wykonania zlecenia detektywistycznego oraz koszty/cennik usług i stawki pracy detektywa.

II. Podczas kontaktu telefonicznego poproś o wysłanie umowy na Twój bezpieczny e-email. Jeśli agencja detektywistyczna nie będzie jej chciała wysłać zakrywając się tajemnicą handlową lub jakąkolwiek inną tajemnicą, to odpuść sobie wizytę. Masz prawo zapoznać się z umową przez wizytą u Detektywa/w Biurze Detektywistycznym.

III. Mając umowę zweryfikuj przedsiębiorcę. Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza to pod linkiem https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx sprawdzisz czy właściciel Biura Detektywistycznego ma działalność lub czy nie została zawieszona.

Niżej, dział "Uprawnienia" powinien zawierać informacje, czy Agencja Detektywistyczna ma wpis do rejestru firm detektywistycznych prowadzonego przez MSWiA.

Jeśli firma detektywistyczna nie jest zarejestrowana w CEIDG, to jest zarejestrowana w KRS.
Numer KRS wpisujemy w https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html

IV. Zweryfikuj przedsiębiorcę w: Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych

Czy może być tak, że firma detektywistyczna ma wpis do MSWIA a działalność gospodarczą ma zawieszoną ? Tak. Internetowy rejestr niestety nie podaje informacji o zawieszeniu działalności.

Czasami Agencje Detektywistyczne zapominają zgłosić ten fakt do MSWiA. Z drugiej strony, przy podpisaniu umowy detektywistycznej z klientem, powinni zgłosić fakt odwieszenia działalności gospodarczej.

Wiele biur detektywistycznych upada, zawiesza lub kończy działalność.
Prawa rynku, nie tylko w tej branży są nieubłagalne i nadmiar konkurencji nie zawsze pozwala wygrać batalię o taką ilość klientów aby pozwala zarabiać.

Wśród "starych" biuro detektywistycznych, które zawiesiły swoją działalność gospodarczą ale w dalszym ciągu posiadają wpis do MSWiA, można znaleźć znane firmy, które mimo zawieszenia od początku 2020r promują w dalszym ciągu usługi detektywistyczne w tym teraz także jako Kobieta Detektyw - Kobiece Biuro Detektywistyczne w Warszawie.

V. Sprawdź reklamy firmy detektywistycznej z faktyczną datą jej powstania.
Wiele firm detektywistycznych reklamuje się jako długoletni specjaliści w branży detektywistycznej posiadający bogate doświadczenie, np. w zakresie zbierania dowodów na zdradę.
Te informacje warto porównać z faktyczną datą uzyskania wpisu do MSWiA.

VI. Zweryfikuj opinie o firmie. W tym zakresie nie jesteśmy w stanie Wam niczego wskazać bo z opiniami o detektywach oraz polecaniem biur detektywistycznych jest różnie. Czasami jest to kryptoreklama a czasami, jak to bywa w naszym wypadku, konkurencja pisze nam złe opinie.
Przykład :
Opinia Detektyw Wykrywacz z Warszawy.

Jeśli Agencja Detektywistyczna, którą chcesz wynająć chwali się dużym doświadczeniem a wpis ma od roku to warto zastanowić się, dlaczego w ten sposób próbują zmylić klienta.

VII. Na spotkaniu poproś o licencję Prywatnego Detektywa. W naszej firmie nie ma problemu aby skan licencji, czy też wpisu oraz ubezpieczenia OC przesłać na e-mail. W licencji jest napisane, kiedy osoba ją otrzymała - to też zweryfikuje doświadczenie Prywatnego Detektywa oraz sam fakt jej posiadania.

VIII. Podpisz umowę o takiej samej treści jak w przesłanym email. Parafuj każdą stronę. Żądaj pokwitowania pełnej wpłaconej kwoty.
Co do kwestii samej umowy i cennika usług detektywistycznych to zapraszamy tutaj:

Ile kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa - nie tylko w Warszawie

Cennik usług detektywistycznych.

Cennik usług detektywistycznych w Warszawie. 8 tysięcy i działamy do skutku? Pewna Agencja Detektywistyczna z Warszawy dalej wprowadza w błąd.

Detektyw i umowa na usługę detektywistyczną - dlaczego agencja detektywistyczna nie chce wysyłać umowy?

Tak na szybko - dokładnie zapoznaj się z cennikiem - za ile godzin pracy płacisz i w jakie dni plus czy jest zapis, że to klient Biura Detektywistyczna decyduje o większych kosztach.

To tak pokrótce. Czy to co napisaliśmy zapewni Wam dobry wybór skutecznego Prywatnego Detektywa? Nie wiemy. Jednak zależy nam na tym aby żadna firma nie nabrała Was twierdząc, ze działa legalnie.

---------------------------------------------------
Inne wpisy:
Jak sprawdzić Detektywa w Warszawie


Jak sprawdzić Detektywa - Rejestr Usług Detektywistycznych dostępny dla wszystkich, Jak sprawdzić agencję detektywistyczną.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Damian Petrow Detektyw kontakt do Petrov Detektyw - ludzie szukają kontaktu do Detektywa Petrowa. :)

Stary artykuł: Detektywi o zdradach - Detektyw Krzysztof M.

Ile kosztuje dzien pracy agencji detektywistycznej, Cennik usług detektywistycznych, Stawki pracy detektywa.